Mądre gospodarowanie energią elektryczną jest nie tylko ekologiczne ale i oszczędne. Daj sobie czas i wypracuj dobre nawyki!

Oszczędzaj energię
elektryczną

Wykorzystuj światło dzienne – zorganizuj przestrzeń w swoim domu tak, aby jak najlepiej wykorzystać w ciągu dnia światło słoneczne. Przemyśl aranżację wnętrz. Jeśli pracujesz w domu przy komputerze, ustaw biurko przy oknie. Dzięki temu zagwarantujesz większy dopływ światła do miejsca pracy.

Pamiętaj o wyłączaniu światła – Wiele osób zapomina o tym prostym nawyku, który pomoże Ci oszczędzać energię elektryczną. Niestety łatwo zapomnieć o zgaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywają domownicy.

Wymień żarówki na energooszczędne – Wymień żarówki na takie, które pobierają mniej prądu. Choć żarówki energooszczędne są droższe od zwykłych, opłacają się dużo bardziej, ponieważ dzięki nim zużyjesz mniej prądu. Sprawdź jakie żarówki masz już w domu i ustal, czy musisz wymienić wszystkie. To może być większa inwestycja, ale spokojnie – możesz podejść do tego etapami. Wymianę żarówek zacznij od miejsc, gdzie palisz światło najczęściej.

Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu – Już na pewno wiesz, że nieużywany sprzęt bardzo często dalej pobiera prąd, dlatego wyłączanie nieużywanych sprzętów to świetny pomysł, który pomoże Ci zaoszczędzić na energii elektrycznej. Staraj się nie używać trybu czuwania.

Nie przegrzewaj mieszkania – Jeśli masz ogrzewanie podłogowe, kaloryfery albo ogrzewasz pompą ciepła, możesz zmniejszyć rachunki, jeśli zdecydujesz się na niższą temperaturę w pomieszczeniach.

Rozsądnie wybieraj sprzęt elektroniczny do swojego domu – a co za tym idzie optymalnie korzystaj z niego – to zaczyna się na etapie wyboru nowego sprzętu do domu. Produkcja nowych urządzeń wymaga zużycia sporej ilości zasobów naturalnych. Zakup energooszczędnych urządzeń przełoży się na mniejsze zużycie energii i niższych rachunków za prąd.

KONIECZNIE ZWRÓĆ UWAGĘ na ich etykiety energetyczne. Od 1 marca 2021 roku obowiązuje nowa skala etykiety energetycznej. Ułatwia ona kupowanie energooszczędnych produktów, a także zachęca producentów do poszukiwania jeszcze bardziej efektywnych energetycznie technologii.

Dobre rady dotyczące
źródeł światła

1. Upewnij się, że strumień świetlny (mierzony w lumenach) odpowiada Twoim potrzebom.

2. Sprawdź trzonek i wymiary źródła światła, aby upewnić się, że pasuje ono do lampy.

3. Jeśli potrzebujesz źródło światła o wysokim współczynniku oddawania barw, wybierz takie o współczynniku Ra co najmniej 90.

4. Jeśli szukasz źródła światła podobnego do żarowego, wybierz takie o temperaturze barwo- wej 2700-3000 K. Jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalne białe światło, podobne do światła dziennego, wybierz źródło światła o wartości 3500-4000 K.

5. Przed zakupem źródła światła z możliwością przyciemniania sprawdź specyfikację ściemniacza, aby upewnić się, że źródło światła będzie odpowiednie

DOBRE RADY DOTYCZĄCE PRALEK

1. Większa ładowność pralki to większe zużycie energii i wody. Dlatego przed zakupem nowej pralki dobrze przeanalizuj swoje potrzeby odnośnie prania.

2. Pierz ubrania w niższych temperaturach, ponieważ zmniejsza to zużycie energii.

3. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę poziom hałasu. Wzrost hałasu o 3 dB podwaja percepcję jego poziomu.

4. Pralka działa w najbardziej energooszczędny sposób wtedy, kiedy jej bęben jest całkowicie wypełniony.

5. Pościel, kołdry, ręczniki itp. pierz w temperaturze 60oC w celu usunięcia bakterii, wirusów i grzybów.

6. Proszek do prania i płyn do zmiękczania tkanin zanieczyszczają środowisko, dlatego zawsze odmierzaj dobrze ich ilość.

7. Pralko-suszarka nie jest tak energooszczędna, jak oddzielnie pralka i suszarka.

Dobre rady dotyczące LODÓWEK i ZAMRAŻAREK.

1. W lodówce utrzymuj stałą temperaturę 5 stopni C. Zużycie energii wzrasta o 1% za każdym razem, kiedy obniżasz temperaturę wewnątrz lodówki o 1 stopień

2. Wybierz lodówkę z termostatem cyfrowym – jest on bardziej precyzyjny. Kupując lodówkę, czy zamrażarkę, wybierz model z oddzielnymi termostatami do każdej komory

3. Jeśli przechowujesz w lodówce dużo warzyw i owoców, wybierz model z komorą „fresh”. Temperatura w tej komorze dochodzi do 8 stopni, zatem zużywa mniej energii niż inne komory.

4. Zastanów się, jak rozmieścić dobrze żywność w lodówce. Temperatura jest przeważnie najniższa na dole i z tyłu, a wyższa z przodu i na drzwiach lodówki.

5. W zamrażarce utrzymuj stałą temperaturę – 18stopni. Zużycie energii wzrasta o 2-3% przy każdym obniżeniu temperatury o 1 stopień.

6. Zużycie energii przez różne typy zamrażarek może się znacznie różnić. Na przykład zamrażarka pionowa o tej samej pojemności co zamrażarka skrzyniowa zużywa więcej energii.

DOBRE RADY DOTYCZĄCE ZMYWAREK

1. Oszczędzaj energię stosując krótki program o niskiej temperaturze. Włączając program o temperaturze 40-55oC zamiast 65oC zaoszczędzisz 10-20% energii.

2. Czy wiesz, że średnie zużycie wody podczas ręcznego spłukiwania naczyń jest wyższe niż zużycie wody w jakimkolwiek programie zmywarki do naczyń? Zeskrob nadmiar jedzenia zamiast go spłukiwać.

3. Większa pojemność oznacza większe zużycie energii i wody. Dlatego przed zakupem nowej zmywarki przeanalizuj dobrze swoje potrzeby dotyczące zmywania.