Kociaki i szczeniaki – troska o małych pupili z Maxi Zoo

Każdy opiekun pamięta pierwsze chwile swojego pupila w domu, kiedy ten beztrosko i radośnie eksplorował nowe miejsca i na każdym kroku znajdował pole do zabawy. Szczenięce lata to jednak nie tylko zabawa. Są niezwykle ważne dla czworonoga i mają wpływ na jego zachowanie w przyszłości.

To, czy pupil będzie pewny siebie, radosny, a może wycofany i lękliwy zależy w głównej mierze od nas – opiekunów – oraz tego, ile uwagi i czasu poświęcimy na rozwój małego przyjaciela. Wychowanie to długotrwały proces, który zawiera wiele elementów. Co powinniśmy zrobić, aby zagwarantować naszemu czworonogowi prawidłowy rozwój?

Przestrzeń do życia

Zanim w naszym domu pojawi się nowy lokator, warto już wcześniej zaplanować, gdzie zaaranżujemy dla niego przestrzeń. Musi być przede wszystkim komfortowa, co przełoży się na poczucie bezpieczeństwa. Pierwsze miesiące życia małego pupila to przede wszystkim dużo jedzenia i jeszcze więcej snu. Dlatego głównym miejscem, w którym spędzi większość dnia, będzie legowisko. Ważne, żeby było wygodne i dostosowane do jego wymiarów. Powinno zostać umieszczone w cichym miejscu, aby nic nie zakłócało odpoczynku naszego malucha.

Żywienie

W wydzielonej strefie należy umieścić również miski z wodą oraz pokarmem. Dzięki temu czworonożny przyjaciel bez problemu je zlokalizuje. Właściwa dieta to fundament prawidłowego rozwoju psów oraz kotów, szczególnie tych najmłodszych. Zazwyczaj między ósmym a dziesiątym tygodniem życia, zarówno kocięta, jak i szczenięta są odsuwane od mleka matki i przechodzą na żywienie karmą. To bardzo ważny etap, dlatego warto rozejrzeć się za produktami dla juniorów, które oferują najwyższą jakość i dostarczą wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Posiłki powinny być podawane kilka razy dziennie – w myśl zasady mniej, ale częściej. Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia kociąt znajduje się na stronie Maxi Zoo Polska https://www.maxizoo.pl/magazyn/kot/kocieta/zywienie-dla-kociat/. Tyczy się to również opiekunów szczeniąt, dla których sieć również przygotowała wiele wskazówek w kwestii żywienia – https://www.maxizoo.pl/magazyn/pies/szczenieta/zywienie-szczeniat/.

Nauka czystości

Mały pupil dopiero poznaje otaczający go świat. Wraz z tym uczy się nowych rzeczy, m.in. załatwiania swoich potrzeb. W przypadku szczeniąt, do nauki czystości dobrze nadadzą się podkłady higieniczne, które staną się nieodłącznym kompanem przez pierwsze miesiące ich życia. Ważne, żeby układać je w jednym miejscu. Dzięki temu szczenię szybciej zrozumie, gdzie znajduje się domowa toaleta. Nauka kociąt odbywa się w podobny sposób. Największa różnica tkwi w rodzaju toalety, którą w tym przypadku jest kuweta. Musimy zadbać o jej ustronne położenie, z dala od miejsca spania oraz jedzenia kota.

Zabawy

Szczenięta i kocięta są niezwykle skore do zabaw. Dzięki częstym drzemkom w ciągu dnia mają naprawdę niespożyte siły do podejmowania kolejnych aktywności, które jednak warto odpowiednio zaplanować.  Różnorodność w zabawach również ma duży wpływ na prawidłowy rozwój naszego czworonożnego przyjaciela. Dlatego już na samym początku warto rozważyć zakup inteligentnych zabawek. Rozwiązywanie prostych łamigłówek w celu zdobycia ulubionych przysmaków stanowi dla maluchów dużą frajdę i pozwala im się wyciszyć. Młode koty oraz psy uwielbiają gryźć, dlatego w arsenale zabawek nie może zabraknąć gryzaków. W przeciwnym razie szybko znajdą zastępstwo w postaci domowego wyposażenia.

W kompletowaniu wyprawki dla małych pupili pomoże sieć sklepów dla zwierząt Maxi Zoo Polska, która posiada w swojej ofercie bogatą ofertę produktową dla szczeniąt oraz kociąt. Dodatkowo od 17 maja do 6 czerwca ich opiekunowie mogą skorzystać ze specjalnej oferty promocyjnej na –20% rabatu przy zakupie dwóch produktów.  Oferta dotyczy wybranych produktów dla szczeniąt i kociąt takich jak: zabawki, akcesoria, legowiska, miski, drapaki, transportery, kuwety oraz wybrane karmy mokre i suche dla szczeniąt i kociąt marki Select Gold i Real Nature. Artykuły można ze sobą mieszać dowolnie. Oferta obowiązuje tylko w sklepach stacjonarnych.